Chat z ekspertem

Kamila Górska
Ekspert Kredytowy


Krzysztof Kiljański
Ekspert Kredytowy


Mieszkanie dla młodych na rok 2017 i 2018

Jeśli chodzi o program MIESZKANIE DLA MŁODYCH na 2016 rok środki zostały wykorzystane już w marcu tego roku. Bardzo szybko pojawiały się również informacje, że pula środków na 2017 rok niebawem zostanie wykorzystana. Finalnie już 5 lipca 2016 r. Kredytobiorcy zarezerwowali łącznie ponad 373 mln PLN z 746 mln PLN puli 2017, co spowodowało, że BGK przestał przyjmować wnioski o dofinansowanie z przyszłorocznych środków.

Co jednak dalej z programem „Mieszkanie dla Młodych” ?

Wbrew pozorom, program nadal działa, a klienci ciągle mogą składać wnioski. Do dyspozycji beneficjentów pozostają środki z planowaną datą wypłaty dofinansowania na rok 2018.

W jaki sposób można skorzystać z takiej możliwości wsparcia już teraz?

Podstawą jest uzyskanie zgody sprzedawcy lokalu na ostateczny termin płatności za nieruchomość w 2018-tym roku.

Następnie podczas sporządzania wniosku kredytowego należy zaznaczyć, że chcielibyśmy skorzystać z programu MDM, z puli przeznaczonej na 2018-ty rok.

Kiedy zgoda na udzielenie kredytu zostanie przyznana to środki z kredytu wpłyną na konto sprzedającego jeszcze w tym roku. Następnie nastąpi przekazanie własności mieszkania, do którego beneficjent może się od razu wprowadzić. Ostatnia faza, to przekazanie dofinansowania z programu MDM. Środki zostaną przesłane na konto sprzedającego na początku 2018-go roku.

Nadmienić można, że na kolejny - rok 2018, ostatni już rok programu Mieszkanie dla Młodych zarezerwowano 762 miliony złotych, ponad 1,5 miliona jest już zarezerwowane - można zatem się spodziewać, że środki na ostatni rok obowiązywania programu zostaną równie szybko wykorzystane.

Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku rynku pierwotnego. Deweloperzy realizujący inwestycje z terminem ukończenia w 2018-tym roku bardzo chętnie przystaną na warunki odroczonej części płatności.

Problem pojawi się, kiedy chcemy zakupić mieszkanie na rynku wtórnym lub kiedy sprzedający nie będzie chciał tak długo czekać. Wtedy również możemy skorzystać z programu MDM – tyle, że po 1 stycznia 2017. Wówczas odblokowana zostanie druga część puli przeznaczonej na 2017-ty rok (dodatkowe 373 mln PLN).

Czas pozostały do końca roku możemy spożytkować na znalezienie odpowiedniego lokalu. Warto też umówić się na spotkanie w celu sprawdzenia zdolności kredytowej i wstępne przygotowanie dokumentów, które będą potrzebne.

Zatem zapraszamy do skorzystania z naszych usług!